19 March, 2008

The Bafta TV awards nominations

The Stage:

Single Drama

  • Boy A, John Crowley, Lynn Horsford, Mark O’Rowe, Channel 4/Cuba Pictures
  • Coming Down The Mountain, Greg Brenman, Roanna Benn, Mark Haddon, Julie Anne Robinson, BBC One/Tiger Aspect Productions Ltd
  • The Mark Of Cain, Tony Marchant, Nicola Shindler, Lynn Horsford, Marc Munden, Channel 4/Red Production Company
  • The Trial of Tony Blair, Alistair Beaton, Simon Cellan-Jones, Hal Vogel, David Aukin, More 4/Daybreak Pictures

Drama Series

  • Life on Mars, Production Team, BBC One/Kudos Film and Television Ltd
  • Rome, John Melfi, Anne Thomopoulos, Bruno Heller, Tim Van Patten, BBC Two/HBO
  • Skins, Production Team, E4/Company Pictures
  • The Street, Production Team, BBC One/Granada Productions

Drama Serial

  • Britz, Peter Kosminsky, David Aukin, Hal Vogel, Steve Clark-Hall, Channel 4/Daybreak Pictures
  • Cranford, Sue Birtwistle, Simon Curtis, Heidi Thomas, BBC One/BBC Drama Productions/WGBH Boston in association with Chestermead Ltd
  • Five Days, Paul Rutman, Otto Bathurst, Simon Curtis, Gwyneth Hughes, BBC One/BBC Drama Productions/HBO
  • Murphy’s Law, Greg Brenman, Stephen Smallwood, Russell Lewis, Colm McCarthy, BBC One/Tiger Aspect Productions

Continuing Drama

  • The Bill, Johnathan Young, Tim Key, Maxwell Young, Robert Del Maestro, ITV1/TalkbackTHAMES
  • EastEnders, Production Team, BBC One/BBC Drama Productions
  • Emmerdale, Keith Richardson, Kathleen Beedles, John Anderson, Tim Dynevor, ITV1/ITV Yorkshire
  • Holby City, Production Team, BBC One/BBC Drama Productions

International

  • Californication, Tom Kapinos, David Duchovny, Stephen Hopkins, Scott Winant, Five/Paramount
  • Family Guy, Seth MacFarlane, David A. Goodman, Chris Sheridan, Danny Smith, BBC Three/20th Century Fox
  • Heroes, Tim Kring, Joe Pokaski, Paul Edwards, Dennis Hammer, BBC Two/SCI FI Channel/NBC Universal Television
  • My Name Is Earl, Greg Garcia, Bobby Bowman, Henry Lange, Jr., Marc Buckland, Channel 4/Twentieth Century Fox

Comedy Programme

  • The Armstrong & Miller Show, Alexander Armstrong, Ben Miller, Jeremy Dyson, Mario Stylianides, BBC One/Hat Trick Productions Ltd
  • Fonejacker, Ed Tracy, Kayvan Novak, Helen Williams, Mario Stylianides, Channel 4/Hat Trick Productions Ltd
  • Russell Brand’s Ponderland, Production Team, Channel 4/Vanity Productions
  • Star Stories, Lee Hupfield, Elliot Hegarty, Kevin Bishop, Phil Clarke, Channel 4/Objective Productions

Situation Comedy

  • Benidorm, Derren Litten, Kevin Allen, Geoffrey Perkins, ITV1/Tiger Aspect Productions Ltd
  • The IT Crowd, Ash Atalla, Graham Linehan, Jamie Glazebrook, Barbara Wiltshire, Channel 4/TalkbackTHAMES
  • Peep Show, Sam Bain, Jesse Armstrong, Robert Popper, Becky Martin, Channel 4/Objective Productions
  • The Thick of It, Production Team, BBC Four/BBC Comedy

The awards ceremony will be on Sunday, 20 April.

No comments: